Oddelenie Jaguar Classic prednedávnom dokončilo jedenásťmesačný projekt, ktorý spočíval v reštaurovaní legendárneho športového automobilu JAGUAR XK120. Tento model bol predstavený na autosalóne v Londýne v roku 1948. Išlo však „len“ o testovacie vozidlo pre nový motor Jaguaru. Nádherné športové auto však vyvolalo taký ohlas, že zakladateľ značky William Lyons sa ho rozhodol uviesť do výroby. Vozidlo sa vyrábalo od roku 1948 do roku 1954 a vzniklo viac ako 12.000 kusov. 

„Odborníkom trvalo takmer 2700 hodín, kým auto dokončili do takého stavu, ako môžete vidieť na fotkách

Tím spoločnosti Jaguar Classic, zameraný na hľadanie vozidiel po celom svete, našiel to vhodné v Kalifornii v USA. Vozidlo pochádza z roku 1954 a zachovalo sa takmer v pôvodnom stave. Päť a pol mesiaca trvala kompletná prestavba radového šesťvalca, pričom cieľom bolo použitie automobilu na preteky. Výsledkom je zvýšenie výkonu z pôvodných 180 na 225 konských síl.

Úplne nový a vylepšený je napríklad aj dvojitý výfukový systém. Medzi ďalšie vylepšenia patrí použitie prevodovky, ktorá radí rýchlejšie a je odolnejšia pri vysokom namáhaní. Vpredu nájdete štvorpiestikové kotúčové brzdy, zatiaľ čo zadné sa zachovali pôvodné, zrenovované, bubnové. Odpruženie je plne nastaviteľné, čo umožňuje tímu Classic doladiť vozidlo pre konkrétne športové udalosti.

„120“ v názve odkazovala na najvyššiu rýchlosť a to120 míľ za hodinu (193 km/h). v čase uvedenia na trh tak bola XK120 najrýchlejším výrábaným autom na svete“

Dizajn a exteriérová povrchová úprava boli vytvorené v spolupráci s majiteľom, ktorý si vybral farbu a materiály. Exteriér je povrchovo upravený v čiernej farbe. Minulo sa jej 13 litrov a nanášaná bola štyrikrát. Medzi ďalšie prvky patrí pretekársky inšpirovaný kryt palivovej nádrže. Pôvodné rozdelené čelné sklo bolo nahradené dvojitými sklami „aero“, čo je ďalšia vec, ktorá pripomína pretekársky JAGUAR XK120 „Lightweight“.

Vo vnútri je auto rovnako jedinečné. Sedadlá sú v sedlo-hnedej koži a vyrobené na mieru tak, aby zodpovedali historickej predlohe. Vyznačujú sa dizajnom šitým na mieru, či operadlami vyrobenými z hliníka. Taktiež volant je menší, ako je obvyklé, aby poskytoval väčší priestor pre nohy majiteľovi, ktorým je renomovaný britský mužský model a celoživotný nadšenec Jaguaru David Gandy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here